top of page
מנזר השתקנים.jpg

מנזר השתקנים

 

השטח עליו בנוי כיום מנזר השתקנים, נקנה בשנות ה-70 של המאה ה-19 מהכפר הערבי אימואס ע"י המסדר הכרמליטי שמרכזו בכרמל, על מנת להקים עליו בית מלון בשם "מלון המכבים" אך לרוע המזל נכשל בהפעלתו. 

לימים, רכשו את קרקעות האתר נזירי המסדר התרפיסטי, שהוא חלק מהמסדר הבנדיקטי שנקרא כך על שם מחוז לטרק בצרפת, והם אלו שבנו את המנזר הנוכחי בשלבים, עד לסיום בנייתו באמצע שנות המאה ה-20.   

 

הנזירות הקתולית מאופיינת במספר מסדרים, כאשר מסדר מהווה קבוצה של נזירים החיה על בסיס מדיניות מסוימת ולמען מטרה מוגדרת, ועל מנת להגשים את המחויבות, קיים תקנון המגדיר במדויק את החובה והאסור, כאשר היעוד המרכזי הוא לפרוש מהקהילה, אך לתרום לה בצורה אחרת.  

בניגוד לנזירות הקתולית, בנזירות האורתודוקסית קיימת פרישה מלאה מהקהילה, כדוגמת נזירי מדבר יהודה.   

 

המסדר הבנדיקטי הינו ראשון המסדרים הקתוליים, הוא הוקם במאה ה-6 ונקרא ע"ש מייסדו בנדיקטוס הקדוש, שכתב תקנון מסודר וראה בתפיסתו שצריך לפרוש מהחיים הגשמיים ומהבלי העולם הזה, ולעבור להתפלל בחיים יותר יחידים ופנימיים.  

המסדר התחיל בצרפת ואח"כ עבר למקומות נוספים ובכך הפך להיות נפוץ מאוד בעולם. אחד הרעיונות המרכזיים שבו, שאסור להיות נטל על הציבור, וזאת בניגוד לרוב המנזרים האחרים המקבלים תרומות מהקהילה.

הבנדיקטים מאמינים בשילוב של תורה ועבודה, כלומר גם ללמוד וגם לעבוד ופועל יוצא מהנחייה זאת, שבכל מנזר בנדיקטי, יש גם מקורות תעסוקה.

במרחב המנזר יש כרם המניב ענבים ליצור יין ביקב שבו, ובית בד להפקת שמן זית ותוצרתם נמכרת בחנות המנזר.

המסדר הבנדיקטי מאופיין בכמה דרגות חומרה ושמרנות, אולם לא כל המנזרים פועלים בצורה זהה.

המנזר בלטון הוא מנזר מאוד שמרן, דבר המתבטא בהשכמה בשעה 3 בבוקר עת מתחילה הפעילות, הכוללת זמני תפילה מוגדרים, תפילות אישיות, תפילות משותפות, פעילות לאחזקת המקום, זמן אישי בחדרים, שעות לימוד, זמני הארוחות וכו'.   

 

המנזר נבנה באתרו בגלל שתי מסורות נוצריות: האחת, שזה המקום הנקרא בשם אמאוס  שעל פי הברית החדשה, בו התגלה ישו לראשונה לעיני מאמין, לאחר שקם לתחייה.

מסורת נוצרית שנייה התמסדה בימי הביניים כאשר על התל שבסמוך למנזר נבנתה מצודה צלבנית בשם "לה טורון דה-שבאלייה" כלומר המבצר של האבירים, אך בחלוף השנים השם לה-טורון שנשמע כמו המילה לטרון או לטרוניוס שפרושו גנב, הביא להבנה ששם זה נובע כמקום מגוריו של הגנב הטוב, שלפי הכתוב בברית החדשה, ישוע נצלב לצדו והוא זה שהאמין בישוע כמשיח.    

 

באמצע המאה ה-20 הוחלט ע"י ראשי המסדר לבנות את הכנסייה, המהווה כיום את אחד מהמבנים היותר מרשימים ומפוארים של הנוצרים בארץ.

 

פנים הכנסייה מאופיין במיעוט של יצירות דתיות ויזואליות על הקירות, מיצג הנפוץ מאוד בכנסיות הצמודות למנזרים, וזאת בגלל רמת צניעות היתר של הנזירים.  

 

בחצר מנזר השתקנים ממוקם פסל גדול, הנושא את השם פסל הידידות, המוקדש ל-3 אישים המייצגים 3 דתות: סלאח א דין, ברנרד מקלרבו, ורש"י, שאמרותיהם בנושא סובלנות כלפי העם האחר, חרוטות על הפסל, ובכך מסמלים את תכונות האצילות והשלום בשלושתם, המהווים יחד כעין מכנה משותף גבוה יותר מהפירוד ביניהם.

קישור למסלול טיול המכיל את האתר.

קישור לאתר תיירות מטה יהודה

bottom of page